נא לשים לב!

יש לבחור:

 • יעד יציאה
 • יעד הגעה
 • תאריך יציאה
 • תאריך חזרה

עשרה דברים שחשוב לעשות לפני היציאה לחופשה

השלמת את השילוש הקדוש של כל הזמנת חופשה: הזמנת הכרטיסים, בחירת המלון ותיאום כל הפרטים החשובים לגבי השכרת הרכב? יפה. תכנון הטיול כולל המון פרטים אבל, לפני שתצא לכיוון שדה התעופה, חשוב מאוד לוודא שכל העניינים סגורים וחתומים.

התקשר לחברת האשראי שלך

רוב חברות האשראי מפעילות שיטות מיוחדות לבירור זהות המשתמש בכרטיס, למניעת גנבה או הונאה באמצעות כרטיס האשראי. כשמדובר על טיולים מחוץ לגבולות המדינה, יש צורך לעתים לוודא שההגנות הללו וכן הכרטיס עצמו, אכן יעבדו גם במדינה הזרה שבה תבקר. תוכל לברר זאת בקלות עם חברת האשראי שלך – פשוט הפוך את הכרטיס ותמצא בגבו את פרטי יצירת הקשר עם שירות הלקוחות של החברה.

הקפא שירותים שאתה נוהג לקבל דרך קבע לביתך

שנים לא מעט דברי דואר שאנחנו נוהגים לקבל באופן קבוע. עשה לעצמך ולשכניך טובה ובקש ממערכת העיתון/מגזין/חוברות שאתה מקבל להקפיא או לעצור זמנית את השירות בזמן שהותך בחו"ל, כדי שלא יצטברו עשרות דברי דואר בתיבה או על מפתן הדלת. אותו דבר תוכל לעשות גם מול סניף הדואר הקרוב לביתך. מלא שם טופס מיוחד בו תבקש לא להעביר פרטי דואר לתיבה שלך עד שתחזור מחו"ל, וכשתשוב – אסוף הכל בעצמך מהסניף. אגב, פעולות אלו יפחיתו את הסיכוי לפריצה לביתך, משום שערימות מכתבים ומגזינים משמשות כסימן עבור הגנבים: אפשר להתחיל לפעול.

מספרי חירום – בשבילך ובשביל קרוביך

לא אחת, אדם מסוים יחפש להשיג אותך בדחיפות בשל עניין כלשהו. במקרים אחרים, דווקא אתה תהיה זה שיחפש דרך ליצור קשר עם הארץ. כדי להקל על שני הצדדים, הכן שתי רשימות של מספרי חירום: אחת עבור מי שנשאר בבית והשנייה עבורך.

הרשימה שתישאר בארץ היא רשימה עבור בני משפחתך וחבריך. היא תכלול, לדוגמא:

 • מספרי טלפון של המלונות בהם תשהה
 • מספר הטיסה ומספרי הטלפון של חברת התעופה
 • מספרי הטלפון של האנשים אתם אתה מטייל
 • פרטי חברת הטיולים במסגרתה מתנהל הטיול (בטיולים מאורגנים)
 • מספרי טלפון של רופא המשפחה ואף של הווטרינר הקבוע, אם יש חיית מחמד בבית

הרשימה שתיקח אתך לחו"ל תסייע לך במספרי חירום חשובים, וביניהם:

 • מספרי טלפון של חברת האשראי שלך
 • טלפון של רופא המשפחה או קופת החולים שלך
 • טלפונים וכתובות של השגרירות הישראלית במדינה בה אתה מטייל
 • פרטי מרכזי המידע לתיירים באותה מדינה
 • מספרי הטלפון של חברת התעופה

דאג לחיית המחמד שלך

אם גם אתה נהנה לגדל בבית את אחת מהחיות המתוקות שכולנו אוהבים, חשוב שתדאג לה לסידור מתאים בזמן שלא תהיה בבית. כך למשל, השאר אצל קרוביך מספרי טלפון רלוונטיים ופנק את הכלב או החתול בכמה 'נשנושים' מתוקים שישמחו אותו. מעבר לזה, כדאי שתזכור גם:

 • לוודא את פרטי ההזמנה עם פנסיון הכלבים או החתולים, אם ביצעת כזו
 • לארוז את התרפות ומספרי הטלפון החשובים יחד עם חפציה של חיית המחמד שלך
 • אם ידוע לך על התנהגויות קבועות או מיוחדות של חיית המחמד, פרט עליה בפני המטפלים מבעוד מעוד

מזומן – ובזמן!

כלל לא מומלץ לעזוב את הבית ללא כסף מזומן. במיוחד לא כדאי להוציא כסף ביעד אליו הגעת, משום שאז אתה עשוי לשלם עמלות גבוהות מאוד על כל משיכה. קח אתך מראש כסף מזומן שיספיק לך ליום הטיסה. כך, גם לא תבזבז זמן מיותר בחיפוש אחר כספומט קרוב במקום שאינך מכיר (גם בשדה התעופה לא תמיד פשוט למצוא אחד כזה). שים מראש במקום בטוח ונגיש כסף מזומן למונית וכדומה – והצץ בשערי החליפין כדי לדעת כמה כסף בדיוק כדאי לך לקחת.

עזרי ניווט הם דבר הכרחי

לפני שאתה יוצא לדרך, חשוב ללמוד קצת על היעד אליו תגיע, להבין היכן נמצאים המקומות המרכזיים באופן כללי וכיצד להתמצא בו ביתר קלות. האם אתה יודע מה לעשות במקרה של שביתה או תקלה ברכבת התחתית? האם תדע כיצד לפעול במקרה שבו הרכבת לא מגיעה? ומה יקרה אם תפספס את תחנת האוטובוס שלך? עזרי ניווט, כלומר – מפות, מדריכים ומידע מפורט לגבי התחבורה הציבורית, יסייעו לך מאוד במהלך כל טיול אליו תצא.

כיום, רוב המפות של התחבורה הציבורית נגישות באינטרנט – תוכל בקלות להדפיס ולקחת אותן אתך; ספרי המדריכים ישמשו אותך כמעין תנ"ך של המקום אליו אתה מגיע; שקול גם את האפשרות להדפיס חלקים מהמדריכים שנמצאים ברשת. אגב, ישנם לא מעט עזרים מסוג זה אותם תוכל להוריד כאפליקציה לסמארטפון שלך וכך לחסוך נשיאה של ערימת ספרים כבדה לכל מקום.

בדוק לגבי מזג האוויר הצפוי

ממש לפני שאתה סוגר את המזוודה ומתחיל להתכונן ליציאה, בדוק שוב את מזג האוויר במקום אליו אתה מתכנן להגיע. אמנם אתה מתכנן חופשה מדהימה לחופו של ים כחול, אבל אין זה אומר שבכל ימי הטיול תזכה לשמש בלבד. אנחנו בטוחים שלא תרצה להיקלע לסופת גשמים כשאין לך נעליים אטומות למים ובגדים מתאימים. לכן, בדוק יום לפני הטיסה את מזג האוויר והתכונן בהתאם.

בצע את ההזמנות מראש

בין אם חשבת לנפוש במתחם ספא מפנק, לשחק גולף עם חברים או להזמין מקום במסעדה יוקרתית לארוחה רומנטית, מומלץ שתזמין מקום עוד כשאתה בארץ. בדוק במדריכים על המקומות המומלצים ביותר וברר כיצד אתה יכול להזמין בהם מקום (חפש את אתר האינטרנט שלהם, זו הדרך הפשוטה ביותר בדרך כלל). אגב, אם אינך בטוח לגבי הבילוי המוצלח ביותר, שאל את אנשי המלון בו אתה מתכנן לשהות. התקשר אליהם לפני יציאתך לנופש ותקבל מידע אמין ומועיל.

לא שכחת כלום?

עשה בדיקה חוזרת, כדי לוודא שכל הדברים החשובים נמצאים אתך ולא שכחת כלום. זוכר היכן נמצאים הדרכון ורישיון הנהיגה? לקחת את כל התרופות הנחוצות לך? הדרך הטובה ביותר להבטיח זאת, היא להכין רשימת ציוד לאורך השבוע האחרון שלפני הטיול. כך, תוכל לבדוק את הרשימה לפני שתצא לדרך ולהיות בטוח שהכול נמצא אתך.

תכנן את ימיך הראשונים ביעד

זוהי עצה טובה במיוחד בטיולים ליעדים חדשים ולא מוכַרים. בנוסף, היא תסייע לך להילחם בג'ט-לג, לאחר טיסות ארוכות במיוחד. בדוק במדריכי הטיולים על אתרים ואטרקציות שנמצאים בקרבת המלון שלך. תכנן גם לבקר ולהתרשם ממתקני המלון עצמו. כך, הימים הראשונים – שנחשבים תמיד לתזזיתיים ונמרצים מאוד - ייראו לפתע הרבה יותר מאורגנים.

טיסה נעימהתוכן זה נכתב על ידי רביד ניר - מומחה תיירות
Google+